Beskrivning
Flippbok om vinter-OS – en rolig och lärorik aktivitet för lågstadiet
Den här flippboken om de olympiska spelen är en enkel, engagerande och praktisk aktivitet som ger eleverna en varierad och lekfull ingång till temat vinter-OS. Flippboken fungerar som ett litet aktivitetshäfte där eleverna får rita, skriva, räkna, läsa och utforska – allt med OS som ram. Perfekt för temaarbete, stationsundervisning, lugna pass eller som en extra rolig aktivitet när OS närmar sig.
Flippboken passar bra på låg- och mellanstadiet och kan användas både fristående eller tillsammans med andra upplägg om de olympiska spelen. Den kräver minimalt med förberedelser för dig som lärare, men ger massor av aktivitet och engagemang hos eleverna.
Vad är en flippbok?
En flippbok är ett litet häfte som viks och häftas av tre ark som skrivs ut dubbelsidigt. När arken viks och häftas i mitten får eleverna en bok med sex sidor som kan “flippas” i. Det ger en extra känsla av stolthet eftersom eleverna skapar något själva – och sitter kvar med ett färdigt resultat de kan bläddra i, visa upp och vara stolta över.
Flippböcker är populära eftersom de:
- är enkla att göra
- ger snabb arbetsro
- kombinerar flera ämnesområden
- upplevs som roligare än vanliga arbetsblad
Detta innehåller flippboken om vinter-OS
Flippboken består av varierade uppgifter kopplade till OS, idrott, symboler och enkel matematik:
OS-ringarna
Eleverna ritar och färglägger OS-ringarna i rätt färger och tar reda på vilka världsdelar varje ring representerar.
OS-facklan
Eleverna skriver fakta om OS-facklan och lär sig om olika sätt facklan har transporterats genom historien.
OS-spel
Ett roligt “stege-spel” med hundrarutan där eleverna tränar taluppfattning på ett lekfullt sätt.
OS-kul
Eleverna gör ett diagram och svarar på frågor om vilka OS-grenar som går på snö och is, och löser en enkel mattegåta med vinter-OS-tema.
OS-grenar
Eleverna namnger och färglägger olika grenar i vinter-OS och blir bekanta med bredden av idrotter.
Baksida
Eleverna färglägger den norska flaggan.
Perfekt som del av temaarbete om de olympiska spelen
Den här flippboken passar perfekt:
- som stationsaktivitet
- i temaveckor om OS
- före, under eller efter OS-sändningar
- som lugn arbetsuppgift
- eller som extra mys i en intensiv period
Den ger bra variation, lite förberedelser och hög elevaktivitet – precis så som vi vill ha det i klassrummet.
Flippboken kan användas ensam eller kombineras med:
- Aktivitetspaket Vinter-OS 2026
- BeeBot-programmering OL
- Samarbets pussel OS
- Nivåindelade lästexter Engelska
för ett helhetligt och engagerande upplägg om vinter-OS.





Recensioner
Det finns inga recensioner än.